Jak rozliczyć wydatki na noclegi i legalizację pobytu cudzoziemca
Gdy zleceniodawca zapewni zleceniobiorcy nieodpłatnie noclegi, mimo że nie jest zobligowany do tego przepisami prawa, wartość tego świadczenia stanowi dla zleceniobiorcy przychód z innych nieodpłatnych świadczeń. Nie są nim natomiast wydatki na legalizację pobytu i pracy na terytorium Polski. Poniesione są bowiem w interesie ekonomicznym i prawnym zleceniodawcy.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 września 2022 r. (II FSK 49/20).
Agencja pracy tymczasowej (spółka) zajmuje się pozyskiwaniem pracowników, zawiera z cudzoziemcami (osobami fizycznymi) umowy zlecenia na wykonywanie pracy tymczasowej na terenie całej Polski. W celu wykonywania przez nich ich obowiązków spółka zapewnia im nieodpłatnie zakwaterowanie oraz ponosi koszty związane z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemców, m.in. koszty pozwolenia na pracę, wiz czy tłumaczenia dokumentów. We wniosku o wydanie interpretacji zapytała czy wartość zapewnianych zleceniobiorcom nieodpłatnie noclegów stanowi ich przychód z umowy zlecenia i czy powinna wypełniać obowiązki płatnika zaliczek na PIT. Spytała też czy pokrywanie przez nią kosztów procedur legalizacji pobytu i pracy zleceniobiorców jest nieodpłatnym świadczeniem i powoduje powstanie przychodu po stronie zleceniobiorców.
Zdaniem podatnika wartość zapewnianych nieodpłatnie noclegów nie stanowi dla zleceniobiorców przychodu z umowy zlecenia, zatem spółka nie powinna wypełniać obowiązków płatnika zaliczek. Wydatki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta